شکل گیری ستاد از نگاه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

طرح تسهیلات گردشگری همان‌طور که از نام ­اش پیداست برای آسان‌سازی و رفع معضلات حوزه گردشگری وارد میدان شده است.

لذا ستاد ملی تسهیلات گردشگری ملت با توجه به نیاز جامعه و رونق دهی به فضاهای کسب ­و کار گردشگری تصمیم به حضور در فضای سفر را دارد. دکتر مونسان، زنجیره گردشگری را زنجیره‌ای بزرگ خواند که بخش مهمی از صنعت حمل‌ونقل و اقامت را در شهرها پوشش می­ دهد؛ بنابراین، این رویداد، رویداد مهمی برای رونق‌بخش، بزرگی از اقتصاد محسوب می ­شود.

وی زنجیره گردشگری را یک زنجیره مهم ارزش‌آفرین خواند و ادامه داد:

سهم این بخش از تولید ناخالص داخلی ۱۱.۸ میلیارد دلار به‌صورت مستقیم و ۳۳ میلیارد دلار به‌صورت غیرمستقیم است که ۶.۸ درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می­ دهد و استاندارد آن در جهان ۱۰.۴ درصد است که نشان می­ دهد در سال‌های اخیر این صنعت در ایران رشد چشمگیری داشته است.

وزیر گردشگری با اشاره به ورود ۸.۸ میلیون گردشگر به کشور در سال ۹۸ با وجود شیوع کرونا که در دو ماه پایانی سال وجود داشته. ادامه داد: حجم گردشگری داخلی نیز بسیار رونق پیدا کرده و سفر جزو الزامات سبد خانوارها قرار گرفته است.

وی با اشاره به این نکته که در سه و نیم‌سال گذشته ۲۲ هزار میلیارد تومان پروژه گردشگری داشتیم. گفت: ۱۰ هزار میلیارد تومان پروژه دیگر تا پایان دولت افتتاح خواهد شد.

نرخ سود ۴ درصد را برای سفرکارت ملت، بی‌نظیر دانست که نمونه آن در تسهیلات قرض‌الحسنه و برای بخش‌های حمایتی اعمال می­ شود. ولی بانک ملت با سازوکارهایی که پیش‌بینی کرده، این نرخ را برای تسهیلات سفر نیز عملیاتی کرده است.

با تمامی این تفاسیر و حمایت‌های مثبت، این طرح به مرحله عملیاتی رسید و با زیرپوشش قراردادن انواع مقاصد گردشگری که شامل اکثر هتل‌های کشور، رستوران­ها، مراکز درمانی، فروشگاه‌های صنایع‌دستی و … می‌باشد. کار خود را با عنوان سفرکارت ملت آغاز کرد.

با تمامی حمایت‌های سازمانی و ارگانی مثبت دولت، ستاد تسهیلات گردشگری محکم‌تر از پیش به هدف خود و کاری که در دست داشت امیدوارتر شد و حمایت‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و … را در اختیار دارد و همه این موارد کوه اعتمادی شد در مسیر این طرح و پشتوانه مستحکمی در کنار ستاد.

همه این موارد سبب شد تا شکل‌گیری ستاد ملی تسهیلات گردشگری صورت گیرد و در مقابل تمامی مشکلات گردشگری بایستد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز خود را مشخص کنید