شکل گیری ستاد از نگاه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

طرح تسهیلات گردشگری همان‌طور که از نام ­اش پیداست برای آسان‌سازی و رفع معضلات حوزه گردشگری وارد میدان شده است.

لذا ستاد ملی تسهیلات گردشگری ملت با توجه به نیاز جامعه و رونق دهی به فضاهای کسب ­و کار گردشگری تصمیم به حضور در فضای سفر را دارد. دکتر مونسان، زنجیره گردشگری را زنجیره‌ای بزرگ خواند که بخش مهمی از صنعت حمل‌ونقل و اقامت را در شهرها پوشش می­ دهد؛ بنابراین، این رویداد، رویداد مهمی برای رونق‌بخش، بزرگی از اقتصاد محسوب می ­شود.

وی زنجیره گردشگری را یک زنجیره مهم ارزش‌آفرین خواند و ادامه داد:

سهم این بخش از تولید ناخالص داخلی ۱۱.۸ میلیارد دلار به‌صورت مستقیم و ۳۳ میلیارد دلار به‌صورت غیرمستقیم است که ۶.۸ درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می­ دهد و استاندارد آن در جهان ۱۰.۴ درصد است که نشان می­ دهد در سال‌های اخیر این صنعت در ایران رشد چشمگیری داشته است.

از نگاه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

وزیر گردشگری با اشاره به ورود ۸.۸ میلیون گردشگر به کشور در سال ۹۸ با وجود شیوع کرونا که در دو ماه پایانی سال وجود داشته. ادامه داد: حجم گردشگری داخلی نیز بسیار رونق پیدا کرده و سفر جزو الزامات سبد خانوارها قرار گرفته است.

وی با اشاره به این نکته که در سه و نیم‌سال گذشته ۲۲ هزار میلیارد تومان پروژه گردشگری داشتیم. گفت: ۱۰ هزار میلیارد تومان پروژه دیگر تا پایان دولت افتتاح خواهد شد.

نرخ سود ۴ درصد را برای سفرکارت ملت، بی‌نظیر دانست که نمونه آن در تسهیلات قرض‌الحسنه و برای بخش‌های حمایتی اعمال می­ شود. ولی بانک ملت با سازوکارهایی که پیش‌بینی کرده، این نرخ را برای تسهیلات سفر نیز عملیاتی کرده است.

با تمامی این تفاسیر و حمایت‌های مثبت، این طرح به مرحله عملیاتی رسید و با زیرپوشش قراردادن انواع مقاصد گردشگری که شامل اکثر هتل‌های کشور، رستوران­ ها، مراکز درمانی، فروشگاه‌های صنایع‌دستی و … می‌باشد. کار خود را با عنوان سفرکارت ملت آغاز کرد.

با تمامی حمایت‌های سازمانی و ارگانی مثبت دولت، ستاد تسهیلات گردشگری محکم‌تر از پیش به هدف خود و کاری که در دست داشت امیدوارتر شد و حمایت‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و … را در اختیار دارد و همه این موارد کوه اعتمادی شد در مسیر این طرح و پشتوانه مستحکمی در کنار ستاد.

همه این موارد سبب شد تا شکل‌گیری ستاد ملی تسهیلات گردشگری صورت گیرد و در مقابل تمامی مشکلات گردشگری بایستد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز خود را مشخص کنید